Strona główna

Strona główna

banner

Zamienniki cukru, sprawdź który najlepszy

Nadmierne spożycie cukrów prostych może przyczyniać się do rozwoju chorób metabolicznych, w tym cukrzycy, otyłości i innych zaburzeń gospodarki węglowodanowej. Problem coraz częściej dotyczy dzieci i młodzieży, ze względu na wysokie spożycie słodyczy, słodkich napojów i produktów przetworzonych. Sprawdź, który zamiennik cukru jest najzdrowszy oraz wybierz najlepszy dla siebie i swojej rodziny.

Cukier to substancja otrzymywana zwykle z buraka cukrowego lub trzciny cukrowej. Dodawany jest do wielu rodzajów produktów spożywczych: napojów, sosów (np. do keczupu), płatków śniadaniowych, dżemów, jogurtów, serków homogenizowanych oraz oczywiście do słodyczy. Na rynku istnieje bardzo dużo wyrobów, które nie mają w swoim składzie sacharozy, ale inne rodzaje cukru, takie jak fruktoza, syrop glukozowy, syrop glukozowo-fruktozowy, miód czy maltoza, których też warto unikać. Cukier rafinowany przechodzi do krwiobiegu szybko i w dużych ilościach, co stanowi szok dla żołądka i trzustki. Dochodzi wtedy do zakwaszenia organizmu i do utraty wapnia. Na rynku znajdziemy wiele zamienników cukru, jednak nie wszystkie są jego lepszą alternatywą. Sprawdź, który zamiennik cukru jest najzdrowszy oraz wybierz najlepszy dla siebie.

Erytrytol - to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80 procent sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną i nie jest metabolizowany przez organizm, dzięki czemu jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Erytrytol, oprócz tego, że może zastąpić cukier w deserach czy ciastach, ma także korzystny wpływ na zdrowie. Posiada zerowy indeks glikemiczny i przez to nie wpływa na podniesienie poziomu glukozy w krwi.

Ksylitol - niskokaloryczny zamiennik zwykłego cukru, odpowiedni zwłaszcza dla osób chorujących na cukrzycę i insulinooporność. Jest polecany diabetykom nie tylko dlatego, że ma o 40% mniej kalorii niż zwykły cukier oraz niski indeks glikemiczny. To znakomity środek słodzący dla cukrzyków, ponieważ jest metabolizowany bez udziału insuliny (bezpośrednio w wątrobie lub pośrednio w jelicie grubym poprzez fermentację bakteryjną). Spożycie ksylitolu prowadzi do niższego wzrostu poziomu glukozy we krwi niż spożycie cukru, i w konsekwencji nie wywołuje zatem nagłego wyrzutu insuliny. Jest to szczególnie istotne dla osób mających problemy cukrzycowe oraz dla będących na diecie. Ksylitol jest również prebiotykiem, co oznacza, że wspomaga rozwój korzystnej mikroflory jelitowej.

Maltitol - Maltitol to organiczny związek chemiczny z grupy polioli. Poliole, inaczej polialkohole lub alkohole cukrowe, są środkami słodzącymi, które występują naturalnie w wielu owocach. Charakteryzują się one niższą słodyczą niż sacharoza, dzięki czemu mogą być stosowane w produktach w większej ilości. Maltitol pozyskiwany jest z maltozy zawartej w ziarnach zbóż i kukurydzy. Zalicza się do polioli o poziomie słodkości pomiędzy 0,6 a 0,9 w stosunku do sacharozy, czyli jest bardzo do niej zbliżona. Na ogół występuje w postaci białego, krystalicznego proszku, który bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie. Nie ulega on jednak karmelizacji lub brązowieniu dlatego może być śmiało dodawany do wypieków i ciast. Dodany do produktów nadaje im przy tym delikatnej, śmietanowej konsystencji, jednocześnie zwiększając ich objętość. 

Wszystkie zamienniki cukru znajdziesz w naszym sklepie w przystępnych cenach, zapraszamy do zakupów :)

ERYTRYTOL - KLIKNIJ TUTAJ

KSYLITOL - KLIKNIJ TUTAJ

MALTITOL - KLIKNIJ TUTAJ