Produkty

Produkty

banner

Witaminy

Witaminy są związkami organicznymi posiadającymi różnorodną budowę chemiczną i są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, podobnie zresztą jak minerały, które w odróżnieniu od witamin nie są związkami chemicznymi , ale pojedynczymi pierwiastkami.

Rola witamin w organiźmie jest niewyobrażalna - regulują wszelkie procesy życiowe oraz gospodarkę wodną i kwasowo-zasadową naszego ciała. Należy zatem zawsze dbać o odpowiednie uzupełnienie tych składników przez właściwą dietę i suplementację.
Jeżeli chodzi o suplementy występują one w formie pojedynczych witamin i minerałów, kompleksów mineralnych, witaminowych oraz witaminowo-mineralnych. Mogą mieć one postać kapsułek, tabletek lub płynu, a niekiedy też proszku.
Ważną kwestią są odpowiednie dawki poszczególnych składników dopasowane do naszych potrzeb. Nadmiar witamin w organiźmie może powodować hiperwitaminozę, która objawia się najczęściej osłabieniem, zmęczeniem, łojotokiem, łysieniem, biegunką, wymiotami czy krwotokiem. Odwrotnym zjawiskiem spowodowanym niedoborem witamin jest awitaminoza, której objawy zależą od tego jakich witamin brakuje w diecie

Aktywne filtry