Otrzymuj bieżące wiadomości.

Podaj swój e-mail, by otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

nie teraz nie, dziękuję
Moje konto Moje konto
Filtr produktów
  • Wyróżnienie
  • Producent
  • Opakowanie
  • Rozmiar
  • Smak
Koszyk jest pusty
box_infolinia

infolinia

box_platnosci

box_bezpiecznezakupy

ceneo


» przeczytaj wszystkie opinie

Zamówienia hurtowe

 hurt_banerek2.jpg

 

 

Kontakt / Odbiory osobiste

 

FHU KDJ s.c. - Sklep E-forma.pl

Giełdowa 24A

33-100 Tarnów

NIP: 8732728455

 

Pod tym adresem mieści się także nasz sklep stacjonarny w którym realizujemy odbiory osobiste.

 

Sklep czynny: pn-pt godz. 07.30 - 16.00

Odżywki białkowe

Odżywki białkowe stanowią absolutną podstawę w uzupełnieniu diety sportowców ze wszystkich dyscyplin, gdzie głównym akcentem jest wzmożony wysiłek fizyczny i potrzeba kompleksowej regeneracji organizmu następującej po jego zakończeniu. Dostarczają one pełnego spektrum aminokwasów, a w szczególności BCAA (aminokwasy rozgałęzione) oraz pozostałych aminokwasów egzogennych (EAA), których nasz organizm sam nie wytwarza.

Odżywki białkowe - podział

Odżywki białkowe najogólniej dzielimy na białka roślinne i zwierzęce. Do pierwszej grupy możemy zaliczyć np. proteiny sojowe, pszeniczne, ryżowe itp. Są one przeznaczone dla osób, które z różnych względów nie chcą i nie mogą jeść odżywek białkowych pochodzenia zwierzęcego.

Najcenniejsze dla organizmu sportowca są białka zwierzęce, czyli serwatkowe (izolat WPI, hydrolizat WPH, koncentrat WPC, miks różnych rodzajów serwatki), jajeczne, wołowe, kazeinowe.

Poszczególne rodzaje odżywek białkowych charakteryzują się odmiennymi czasami wchłaniania. Najszybszej absorpcji ulega serwatka (szczególnie WPH i WPI), natomiast najwolniej uwalniane są aminokwasy z kazeiny. Można zatem stosować tego typu odzywki o różnej porze dnia (np. serwatka po treningu, kazeina przed snem).

Odżywki białkowe pochodzenia zwierzęcego zawierają pełen profil aminokwasowy, wysoką wartość biologiczną i są bardzo dobrze przyswajane przez organizm.

Odżywki białkowe - zastosowanie

Powyższe cechy sprawiają, że proteiny stanowią idealne uzupełnienie diety każdego sportowca i osoby aktywnej fizycznie w najwyższej jakości białko, które w zależności od potrzeb można stosować o dowolnie wybranej porze.

 

Obecny rynek suplementów diety obfituje w różnego typu odżywki, wśród których najpopularniejszą chyba kategorią są odżywki białkowe.

Bardzo ważną kwestią dla osób aktywnych fizycznie jest dostarczenie do organizmu odpowiedniej ilości pełnowartościowych protein, które wykorzystuje do regeneracji,syntezy enzymów, hormonów oraz immunoglobulin zabezpieczając się przed chorobami i infekcjami.

Nalezy jednocześnie pamiętać, że nawet dobrze ułożona i zrównoważona dieta nie zawsze zaspokaja zapotrzebowanie organizmu przeciążonego wysiłkiem na białko. W tym miejscu przychodzą nam z pomocą odżywki proteinowe, które w łatwy i szybki sposób mogą uzupełniać braki tego składnika w diecie.

Zastanówmy się zatem jaki rodzaj odżywki byłby najbardziej odpowiedni dla naszych potrzeb.

Najpopularniejsza grupą protein są białka serwatkowe. Odznaczają się one bardzo wysoką wartoscią biologiczną, szybkim i łatwym przyswajaniem, dobrą tolerancją ze strony ukadu pokarmowego oraz bogactwem kluczowych aminokwasów egzogennych ( w tym BCAA) uzupełnionych wszystkimi innymi aminokwasami występującymi w naszych mięśniach.

Najcenniejszym rodzajem serwatki jest izolat, charakteryzujacy się najwyzszą zawartością białka, najmniejszą ilością węglowodanów i tłuszczu oraz ogromem BCAA (aminokwasów rozgałęzionych).

Również bardzo dobrym typem serwatki jest hydrolizat. ma on zwykle mniejszą zawartość białka niż izolat, ale za to jest jeszcze szybciej wchłaniany. Dzieje się tak dlatego, że występuje on w formie strawionej lub częściowo strawionej (w warunkach oczywiście laboratoryjnych) do postaci pojedynczych, podwójnych lub potrójnych peptydów (cegiełek budujących większe struktury białkowe).

Kolejnym rodzajem serwatki jest koncentrat, czyli najprostsza jej forma. Ma ona niższą w porównaniu do izolatu zawartość białka, więcej węglowodanów i trochę wolniejsze wchłanianie. jest jednak odżywką jak najbardziej godną polecenia i zaspokajającą nasze potrzeby w kwestii dostarczanie aminokwasów do organizmu.

Na rynku bardzo popularne sa również mieszanki izolatów, koncentratów i hydrolizatów serwatki w różnych konfiguracjach.

Jeśli chodzi o dawkowanie najodpowiedniejszą porą na dostarczenie sobie odzywki serwatkowej jest okres po treningu i rano, gdyż wtedy nasz organizm wykazuje największe zapotrzebowanie na szybkowchłanialne aminokwasy, aby powstrzymać katabolizm nocny i powysiłkowy.

W sklepach możemy spotkać się też z innymi białkami pochodzenia zwierzęcego, tj proteiny jajeczne, mleczne, wołowe i kazeinowe. Charakteryzują się one nieco wolniejszym czasem wchłaniania niż serwatka, a w szczególności kazeina, która dostarcza aminokwasy nawet do 8 godzin do krwioobiegu. Sa więc zatem dobrym rozwiązaniem dla osób z szybka przemianą materii, które maja tendencję do częstego wpadania w stany kataboliczne podczas dnia czy dla tych, którzy chcą zastosowac białko jako ostatni posiłek przed snem, Równiez osoby na redukcji chcac zastopowac napady głodu miedzy posiłkami mogą stosować kazeinę w tym celu. Tworzy ona w żołądku papkę w postaci żelu, która łagodzi "ssanie" w nim i uwalnia stopniowo aminokwasy przez długi czas. Podobnie jak w przypadku serwatki mogą występować różne miksy tych białek w formie odżywki, zawierające czesto też proteiny serwatkowe. Są to tzw. białka sekwencyjne, dostarczające aminokwasy równomiernie od okresu zaraz po spożyciu do 12 godzin. Mozna je zatem stosować podczas całego dnia ( po treningu, przed snem oraz jako uzupełnienie posiłków).

Producenci suplementów wyszli równiez naprzeciw potrzebom osób nie mogących lub nie chcacych z róznych względów stosować białek pochodzenia zwierzecego. Produkuja zatem białka roślinne, wśród których najpoularniejsze są proteiny sojowe. Są one również szybko przyswajane przez organizm, ale ich profil aminokwasowy i tolerancja ze strony układu pokarmowego są niższe niż jest to w przypadku chociażby białek serwatkowych.

Jak widzimy mamy na rynku suplementów do czynienia z dużą ilością i różnorodnością odżywek białkowych, wśród których każda osoba aktywna fizycznie na pewno znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. należy jednak pamiętać o umiarze w ich stosowaniu i w pierwszej kolejności opierać sie na zdrowej i zrównoważonej diecie. Proteiny mają służyć jedynie jako jej uzupełnienie w odpowiednich porach i nie przekraczać 1/3 puli dziennego zapotrzebowania naszego organizmu na białko.

Mają one szereg niebagatelnych funkcji dla organizmu człowieka. Mogą być stosowane w celu zarówno rozbudowy wysokiej jakości muskulatury, jak i redukcji zbędnych kilogramów. Stanowią bowiem bezpośredni budulec masy mięśniowej, jak i bodziec napędzający metabolizm i pomagający spalać tłuszcz. Stanowią ochronę organizmu przed katabolizmem (rozpadem tkanki mięśniowej) i przed chorobami i wirusami (produkcja immunoglobulin - ciał odpornościowych). Białko zwieksza bilans azotowy w organiźmie, pomaga produkować hormony i enzymy oraz regenerować mikrouszkodzenia mięśniowe. Widzimy, że odżywki proteinowe są niezwykle cenne nie tylko dla sportowców, ale również dla osób pragnących zadbać o swoje zdrowie.