Strona główna

Strona główna

banner

Witamina K2 - co warto o niej wiedzieć ?

Witamina K2 odpowiada przede wszystkim za transport wapnia do kości, a co za tym idzie ich szybszą regenerację po urazach oraz prawidłowy rozwój struktur kostnych u dzieci i młodzieży.

Co to jest witamina K2?

Witamina K2 to jedna z czterech witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, obok A, D i E. Uzyskiwana jest ona z natto, czyli soi japońskiej poprzez poddanie jej fermentacji przy użyciu bakterii Bacillus subtilis. Proces ten zachodzi zatem bardzo naturalnie, bez stosowania zbędnych substancji chemicznych.

Co oznacza symbol MK-7?

Symbol MK-7 oznacza menachinon-7. Wyróżnia się MK od 1 do 13, gdzie liczba określa ilość nienasyconych reszt izoprenoidowych. MK-7 jest rodzajem najczęściej spotykanym w handlu i najpopularniejszym wśród konsumentów.

Działanie i właściwości witaminy K2 MK-7.

Witamina K2 odpowiada przede wszystkim za transport wapnia do kości, a co za tym idzie ich szybszą regenerację po urazach oraz prawidłowy rozwój struktur kostnych u dzieci i młodzieży. Pozwala także zmniejszać ryzyko wystąpienia osteoporozy, szczególnie wśród kobiet w okresie menopauzy.

Właściwa regulacja gospodarki wapniowej pozwala zapobiegać odkładaniu tego pierwiastka w naczyniach krwionośnych i chroni serce przed zwapnieniem.

Bardzo dobre efekty przynosi połączenie suplementacji witaminy K2 z D3, która zwiększa jej przyswajanie i biodostępność. Dzięki temu mineralizacja kości przebiega płynnie i bez zakłóceń. Efektem tego jest zwiększenie gęstości struktur kostnych i ich większa odporność na urazy i kontuzje.

Witamina k2 ma również niebagatelny wpływ na układ krwionośny. Odpowiada bowiem za prawidłową krzepliwość krwi, co wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka zawału serca, udaru i miażdżycy. Pomaga także uszczelniać naczynia krwionośne i minimalizować prawdopodobieństwo ich pęknięcia.

Witamina K2 magazynowana jest w wątrobie, gdzie bierze udział w syntezie protrombiny, której funkcją jest zasklepianie ran. Nie dochodzi wówczas do wykrwawień mających niekiedy śmiertelne konsekwencje.

Dawkowanie witaminy K2 MK-7

Na samym początku należy zaznaczyć, że witaminę K2, jako rozpuszczalną w tłuszczach, najlepiej przyjmować w trakcie lub po posiłku. Zwiększa to stopień jej wchłaniania i wykorzystania w organizmie.

Jeśli chodzi o zalecane dawki to mogą się one zmieniać w zależności od miejsca na świecie. Dla przykładu dawka dobowa w Stanach Zjednoczonych wynosi 90 mcg dla kobiet i 120 mcg dla mężczyzn. Natomiast normy europejskie przewidują 1 mcg na 1 kg masy ciała. Jednakże zawsze należy skonsultować z lekarzem przyjmowanie witaminy K2 z lekami przeciwzakrzepowymi. Ma to na celu wyeliminowanie możliwości wzajemnego wykluczania się tego typu preparatów.