Strona główna

Strona główna

banner

Multitasking ashwagandhy

Stres i lęk są uważane za główne przyczyny wielu stanów chorobowych w tym neurologicznych, jak Alzheimer, choroby sercowo-naczyniowe (w tym nadciśnienie), cukrzyca, otyłość. W walce z nimi mogą przyjść adaptogeny czyli substancje czynne występujące w roślinach, których zadaniem jest zwiększenie odporności na stres. Przykładem adaptogenu jest ashwagandha i jej różnorodny charakter wpływu na ludzki organizm.

Ashwagandha to adaptagenne zioło ajurwedyjskie, które zwalcza zmęczenie, zmniejsza stres i poprawia samopoczucie.

Co to jest adaptogen?

Adaptogeny – to substancje aktywne, głównie w ziołach, których zadaniem jest adaptacja czyli przystosowanie organizmu  w okresach wzmożonego stresu do radzenia sobie w sytuacjach lęku i niepokoju. Stosowane w zalecanych dawkach są bezpieczne, nie wpływają w negatywny sposób na organizm, nie zaburzają jego funkcji.

 Gdzie występuje ashwagandha?

Ashwagandha znana jest również pod nazwą witania ospała ;) lub żeń-szeń indyjski. To roślina przystosowana do życia w suchych miejscach, jak step, piaski, skały, wydmy. Najczęściej spotkamy ją w południowo-wschodniej Azji, w wysokich rejonach Himalajów, Wyspach Kanaryjskich oraz Australii.

Bogaty skład chemiczny

Różnorodność składu chemicznego ashwagandhy zależy od szerokości geograficznej występowania tej rośliny. Dominują dwie grupy związków: alkaloidy (witaniny, somniferyny, somniny, tropiny, somniferyny, witananiny, choliny, anaferyny) oraz witanolidy, które występują głównie w liściach (witaferyna A, witanolidy A-Y, witanon, witasomniferole A-C). Prócz tego w ashwagandzie znajdziemy flawonoidy oraz różnego rodzaju związki fenolowe, które mają działanie przeciwutleniające, wymiatające wolne rodniki.

Wpływ ashwagandhy na organizm

            Żeń-szeń indyjski wykazuje działanie przeciwbakteryjne w stosunku do bakterii Gram-dodatnich, jak Staphylococcus aureus (Gronkowiec złocisty) oraz Enterococcus spp. (paciorkowce kałowe) podobnie jak w stosunku do bakterii Gram-ujemnych takich jak Escherichia coli (pałeczka okrężnicy), Klebsiella pneumoniae (pałeczka zapalenia płuc).

            Ekstrakt z korzenia ashwagandy wykazuje działanie przeciwzapalne na przykład u pacjentów cierpiących na nieswoiste zapalenie jelit. Hamuje wytwarzanie markerów zapalnych, jak interleukiny 6, czynnika martwicy nowotworów (TNF-α) oraz reaktywnych form tlenu.

            Wyciąg z liści ashwaghandy może być pomocny w walce z komórkami nowotworowymi (udział witaferyny A oraz witanonu). Ten roślinny adaptogen ma również właściwości kardioprotekcyjne. Wspomaga wytwarzanie komórek krwi. Działa ochronnie na komórki serca. Obniża poziom cholesterolu oraz trójglicerydów.

            Ekstrakt z korzeni i liści ashwagandhy wpływa na normalizację poziomu cukru we krwi, zatem ma działanie przeciwcukrzycowe. 

Jak suplementować ashwagandhę?

Jeśli zależy nam na spokojnym śnie, efektywnym odpoczynku to najlepiej suplementować ashwagandhę na noc (działanie nasenne) 1 tabletkę https://www.e-forma.pl/stres/2673-r2g-ashwagandha.html?fast_search=fs  na dobę.

Jest to suplement bezpieczny jednakże nie należy go stosować u kobiet w ciąży, karmiących piersią, natomiast w przypadkach chorób autoimmunologicznych jak: reumatoidalne zapalenie stawów, Hashimoto, toczeń stosowanie suplementu należy skonsultować z lekarzem.