Strona główna

Strona główna

banner

Lowfodmap - dieta w problemach jelitowych.

Odczuwasz dyskomfort ze strony układu pokarmowego? Wzdęcia? Gazy? Zmiana rytmu/częstotliwości wypróżnień? Odbijanie? Ból brzucha? Cierpisz na zespół jelita drażliwego (IBS) ? SIBO?

Spróbuj diety LowFODMAP. Ograniczenie łatwo fermentujących oligo- i monosacharydów oraz polioli może przynieść Ci ulgę.

Wymieniona wyżej grupa węglowodanów słabo wchłania się w jelicie cienkim, a szybko fermentuje przy udziale bakterii w układzie pokarmowym powodując często dyskomfort, nadmierną produkcję gazów, gromadzenie wody, zwiększenie motoryki jelit (przelewanie, burczenie itp.)

Przykładowo do
• oligosacharydów należą: cebula, buraki, produkty z pszenicy, żyta, jęczmienia czosnek, nasiona roślin strączkowych,
• disacharydów – laktoza (produkty nabiałowe),
• monosacharydów – fruktoza (miód, jabłka, syrop glukozowo-fruktozowy), szparagi, groszek,
• polioli – sorbitol – jabłka, gruszki, awokado, nektarynki, mannitol – pieczarki, słodkie ziemniaki, kalafior.

Dieta obejmuje III fazy:
I – eliminacyjna, która trwa 6-8 tygodni
II- ponowne wprowadzanie produktów rotacyjnie, co kilka dni w celu ustalenia tolerancji poszczególnych rodzajów FODMAP.
III – wykorzystanie wiedzy z fazy II na tyle, by nie doprowadzić do powrotu objawów bólowych ze strony układu pokarmowego.

Należy pamiętać, że dieta low FODMAP jest dietą eliminacyjną, a pierwsza jej część nie może trwać w nieskończoność. Fakt, że pacjent poczuje się lepiej w okresie eliminacji nie oznacza, że ma zostać już na zawsze na tym etapie. Przestrzeganie diety z niską zawartością FODMAP wiąże się ze znaczną restrykcją wielu produktów spożywczych: wiele warzyw, produktów zbożowych, produktów nabiałowych z laktozą, owoców czy roślin strączkowych. Dlatego I część – faza eliminacyjna, nie powinna trwać dłużej niż 2 miesiące by nie dopuścić do niedoborów składników odżywczych. Z uwagi na eliminację produktów zbożowych zmniejsza się też podaż błonnika, eliminacja nabiału zmniejsza podaż wapnia, dlatego należy rozsądnie szukać innych zamienników, które pozwolą na dostarczenie tego makroelementu. Dieta z niską zawartości FODMAP może tez być uboga w antyoksydanty, jak karotenoidy czy witamina C.

Po restrykcji, trwającej do 8 tygodni stopniowo zaczyna się wprowadzać źródło FODMAP raz w tygodniu (faza reintrodukcji, przywracanie FODMAP do jadłospisu). Na przykład wprowadza się źródło fruktozy, miód – w poniedziałek pół łyżeczki, w środę – łyżeczkę, w piątek – łyżkę, a pacjent obserwuje na jakim etapie pojawiają się dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Ten okres trwa różnie, wszystko zależy od stanu zdrowia pacjenta, jego problemów zdrowotnych. W trzecim etapie powoli wraca się do „normalnego życia” bazując na wiedzy z etapu II. I jest to etap, który stosuje się właściwie do końca życia by utrzymać swoje dolegliwości w remisji. Nie u wszystkich, niestety, sprawdzi się taki rodzaj diety, ale wielu pacjentów zyskuje rzeczywiście komfort życia po prawidłowym jej przeprowadzeniu.

Dietetyk Marta Dychtoń

#lowfodmap #bólbrzucha #SIBO #IBS #dieta