Kurkumina Twój przepis na zdrowie
Kurkumina charakteryzuje wielokierunkowym się działaniem terapeutycznym. Działa przeciwzapalnie, przeciwutleniająco i przeciwbakteryjnie. Jest naturalnym barwnikiem roślinnym pozyskiwanym z kłączy ostryżu długiego zwanego kurkumą lub szafranem indyjskim.
Kurkumina – na zdrowie.
Jest naturalnym barwnikiem roślinnym pozyskiwanym z kłączy ostryżu długiego zwanego kurkumą lub szafranem indyjskim. Od dawien dawna stosowana była w krajach Dalekiego Wschodu jako środek wspomagający gojenie ran, w chorobach wątroby i układu pokarmowego. Kurkuma nadaje potrawom charakterystyczną żółto-pomarańczową barwę oraz smak i zapach.
Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwutleniące oraz przeciwbakteryjne. Jako środek bardzo dobrze przebadany naukowo wykazuje również korzystny wpływ w zapobieganiu i leczeniu choroby Alzheimera oraz chorób układu sercowo-naczyniowego. Prócz tego opóźnia proces starzenia, obniża poziom cholesterolu oraz zapobiega zawałowi mięśnia sercowego. Aby zwiększyć jej przyswajalność łączy się ją w diecie z piperyną (czarny pieprz), olejami roślinnymi lub awokado.
Przeciwutleniające działanie kurkuminy
Stres oksydacyjny leży u podnóża wielu chorób cywilizacyjnych, jak choroba niedokrwienna serca, miażdżyca, cukrzyca, choroba Alzheimera
i nowotwory. Reaktywne formy tlenu są naturalnym produktem przemiany materii organizmy. W małych ilościach pełnią rolę sygnalizacyjną dla komórki, w nadmiarze są przyczyną stresu komórkowego prowadząc do uszkodzenia białek, lipidów, DNA, RNA, mutacji. Zachowanie balansu stanowi podstawę homeostazy organizmu i utrzymaniu go w zdrowiu. Wiele badań wskazuje, że kurkumina może mieć istotny wpływ w zachowaniu tej równowagi poprzez neutralizowanie wolnych rodników. Chroni lipidy przed utlenianiem, przeciwdziałając rozwojowi miażdżycy. Powoduje wzrost poziomu glutationu, który jest jednym z największych antyoksydantów w naszym organizmie.
Poprzez swoje właściwości antyoksydacyjne, kurkumina może mieć również swoje zastosowanie w sporcie. Część badań przemawia za zastosowaniem kurkuminy w kontekście redukcji bolesności mięśniowej.
Kurkumina odgrywa również dużą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu pokarmowego. Zapobiega zaburzeniom trawienia związanym z wymiotami, wzdęciami. Ma również protekcyjny wpływ na choroby wrzodowe poprzez zwiększone widzialnie mucyny, związku ochronnego dla ścian żołądka. Korzystnie wpływa na pracę wątroby, działa na nią ochronnie.
Podsumowując
Kurkumina charakteryzuje się wielokierunkowym działaniem terapeutycznym. Działa przeciwzapalnie, przeciwutleniająco i przeciwbakteryjnie. Jej biodostępność nie jest bardzo wysoka, jednak wydaje się dobrym rozwiązaniem wprowadzenie jej do diety codziennej w formie przyprawy kurkumy do mięs, ryżu czy warzyw.
Zapraszamy do zakupów: KLIKNIJ W TEN LINK
Źródło: http://www.phie.pl/pdf/phe-2015/phe-2015-2-414.pdf